A Virágkarnevál megrendezése Debrecen városában mára már hagyományos fiesztává fejlődött ki. A Virágkarnevál a nagy létszámú város legnépszerűbb turisztikai rendezvénye, az államalapító Szent István király szentté avatásának napjához és az új kenyér ünnepéhez, augusztus 20-ához kötődik.

debreceni-viragkarneval-2012-jegyek.jpg

A megelőző héten kb. félmillióan érkeznek a cívis városba az itt élő kétszázezer állandó lakosú településre. Az eredetileg egy napos rendezvény napjainkban már egy teljes hétig tart, különböző programokkal, koncertekkel. Ezt koronázza meg az augusztus 20-án megtartandó Virágkarnevál. Az Európában egyedülállónak számító esemény minden évben ígéretes, hírneve évről évre nő. A rendezvények kapcsolódnak a környékben lévő települések szokásos ünnepléseihez, és más nevezetes rendezvényekhez (pl: a Hortobágyi hídivásárhoz).

A zsűri idén a következő virágkocsikat jutalmazta:

I. helyezett: Híd a városaink között, Cegléd – Balatonfüred – Debrecen kocsija

(jutalma: 250 000 Ft)

balatonfured-cegled.jpgFotó: boon.hu

II. helyezett: Mókusok a Nagyerdőn, a Debreceni Egyetem virágkocsija.

(jutalma: 150 000 Ft)

III. helyezett – megosztva:

a.) Debrecen – London. A Wizz Air és a Debreceni Nemzetközi Repülőtér közös virágkocsija

b.) Hírös Népmese a Hírös városból, Kecskemét város virágkocsija

Hogyan készülnek a karneváli kocsik?

A virágkocsikat száraz virágok tízezreiből építik fel, melyek mindig egy témát ölelnek át. Minden kompozíciót egy-egy speciális, erre a célra készített teherautó szállít, melyre először a téma vázát készítik el vasvázra dolgozott fából, hungarocellből és más segédanyagokból, majd ezekre erősítik a száraz- és élővirágokat. Természetesen úgy, hogy a teherautóból csak a kerék látszik ki, sokszor még az sem.

A faragás és a lakatosmunka kezdeti folyamatai után a száraz virágokat elkezdik feltűzni, már egy - két héttel a virágkarnevál előtt. Ez azonban 30-40 emberes feladat. Végül a vágott virágokra kerítenek a sort, amelyeknek a frissessége csak úgy garantált, ha közvetlenül a felvonulás előtt, azaz 19-én éjszaka tűzik fel őket. A kocsiknak augusztus 20-án, reggel 6 órakor már teljes pompájukban kell díszelegniük! Minden évben hagyományosan a Szent Korona a nyitókocsi, a további kompozíciókban mindig látható valamilyen mesebeli téma.

A karneváli menet fő lépései:

A hagyományos felvonulás reggel nyolc órakor kezdődik. A Nagyállomás előtt lévő -az ország legnagyobb terétől- Petőfi tértől a város fő utcáján a Piac utcán át, a Nagytemplom előtt a Nagyerdei Stadionba vonul a virágokkal szépen feldíszített kocsisor. Közöttük a meghívott városi, testvérvárosi együttesek mutatják be tudásuk javát. Hazai és külföldi előadók, táncosok és zenekarok, zászlódobálók, és mazsorettek kíséretében végigvonulva a főutcán, majd délelőtt körülbelül 10 órára eljutnak a Nagyerdei Stadionba. A stadionban körbevonulnak az itt jelenlévő közel húszezres nagyközönség előtt A zsűri itt osztja ki a Virágkarnevál végén a díjakat a legötletesebb kompozícióknak. A felvonulás után az érdeklődők a stadionban közelről is megcsodálhatják a virágkompozíciókat. A Virágkarnevál kocsijai és előadói este újra felvonulnak a Nagyállomástól indulva a Nagytemplomig. A menetet követően a Virágkarnevált tűzijáték és hajnalig tartó utcabál zárja.

A díjazott kocsikról és a felvonulásról a Facebook Galériánkban láthattok képeket ITT.

Forrás: Wikipedia

A bejegyzés trackback címe:

https://fesztivalozoo.blog.hu/api/trackback/id/tr354721836

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása